RESULTS 2018

DAYS ONE

DAYS TWO & THREE

Results Day 2 & 3, Wyong & Toukley
Event • Ladies 36 hole Single Stableford
Winner: Julieann Davis – 65 pts • R/U: Karen Turnbull – 64 pts

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Event • Day 2 Wyong • Ladies 36 hole Single Stableford
Winner: Leslie Wells 37 pts
R/U: Trish Howard 34 pts C/B • 3rd Place: Margaret Whitby 34 pts
Event • Day 3 Toukley •  
Ladies 36 hole Single Stableford
Winner: Jennifer Noden 32 pts C/B
R/U: Sue Galton 32 pts • 3rd Place: Jackie Wheeler 31 pts

Name

Hcp

Day 1

Day 2

36 Total

Wells, Lesley 26 37 23 60
HOWARD, Trish 22 34 26 60
WHITBY, MARGARET 25 34 26 60
Turnbull, Karen 20 33 31 64
CLEMENTS, Lesley Anne 28 32 27 59
Thompson, Wendy 21 32 21 53
Farkas, Janice 20 31 29 60
LAWS, Diane 35 31 31
TAYLOR, Julie 32 31 31
COUNSELL, JAN 26 30 30 60
Davies, Julieann 24 30 35 65
FULLER, Rosalind 36 29 28 57
Noden, Jennifer 22 29 32 61
GALTON, Sue 20 25 32 57
WHEELER, JACKIE 34 24 31 55
Doolan, Jeannie 16 23 29 52
McRae, Kim 25 22 20 42
Rapley, Lynne 20 19 19 38

Event • Men 36 hole Single Stableford
Winner: Steven McRae – 75 pts • R/U: 
Rodney Sydney – 75 pts

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Day 2 Wyong • Mens Division 1 • 18 Holes Single Stableford
Winner: Dave Morrison – 36 pts

R/U: Bryan Connor – 34 pts C/B • 3rd Place: Greg Doolan 34 pts C/B
Event • Day 3 Toukley • Mens Division 1 • 
18 hole Single Stableford
Winner: David Shearer 37 pts
R/U: James Forrester – 36 pts C/B • 3rd Place: Howard Counsell 36 pts

Name Hcp Day 1 Day 2 36 Total
SMITH, Rudney 18 37 38 75
Morrison, Dave 7 36 26 62
CONNOR, BRYAN 15 34 33 67
CROWDER, Peter 15 34 34
Doolan, Greg 13 34 31 65
Brigstock, Colin 13 33 29 62
AGST, David 10 32 30 62
CLEMENTS, Bruce 16 32 28 60
SIMPSON, Kerry 17 31 31
WHEELER, GARY 12 30 24 54
Armstrong, Ron 10 29 30 59
FITZPATRICK, Bruce 14 29 27 56
BORG, ANTHONY 17 28 26 54
ANDERSON, Alan 13 27 21 48
BROWN, William 10 27 25 52
Rapley, Terry 15 27 30 57
FORRESTER, James 10 25 36 61
LAWS, Michael 16 25 25
Shearer, David 17 25 37 62
COUNSELL, Howard 17 23 36 59
MUNDAY, Kevin 17 23 23


Day 2 Wyong • Mens Division 2 Single Stableford
Winner: Brian McKelvey – 39 pts

R/U: Peter Keep – 36pts • 3rd Place: Terry O’Dea 35 pts C/B
Event • Day 3 Toukley • Mens Division 2 Single Stableford
Winner: Jeffrey Andrew 35 pts

R/U: Graham Kolln – 35 • 3rd Place: Max Linigin 33 pts

Name Hcp Day 1 Day 2 36 Total
MCRAE, STEVEN 25 44 35 79
McKELVEY, Brian 20 39 24 63
KEEP, Peter 21 36 32 68
CORPE, Kenneth 25 35 32 67
O’DEA, Terence 23 35 35
DAVIES, Allen 25 34 31 65
JOHNSTON, Malcolm 23 34 24 58
POWELL, John 22 34 34
DONALD, Ken 31 33 33
LANE, John 31 32 32
TAYLOR, Peter 29 32 32
LINIGEN, Max 28 31 33 64
SZADY, Arthur 19 31 27 58
WHITBY, GORDON 24 31 27 58
CLARKE, JOHN 20 30 24 54
GRAHAME, Steven 21 30 28 58
KOLLN, GRAHAM 22 30 35 65
Langham, Charles 28 30 30
WELLS, Ross 26 30 20 50
TEASDALE, Warwick 30 28 24 52
MICALLEF, Anthony 27 25 31 56
Neill, Ian 20 25 25
Collison, Edward 20 23 25 48
TURNBULL, PETER 22 23 32 55
WEBSTER, Terry 19 21 31 52
DAVIES, Maurice 20 20 26 46
JEFFREY Andrew 19 29 35 64

Ball Competition • Day 2 Wyong – 21 balls to 31 pts

Ball Competition • Day 3 Toukley – 23 balls to 27 pts

DAYS FOUR

RESULTS DAY 4 EVERGLADES GOLF COURSE
4 BALL WALTZ IN THE WET

WINNERS:     Margaret Whitby, Karen Turnbull, Gordon Whitby and Peter Turnbull • 85 pts
Runners Up:   Stephen Marsh, Les Matheson, Warwick Teasdale and Steve Graham • 81 pts
Third Place:   Jergen Fischer, David Agst, Rudney Smith and Peter Keep • 79 pts
Ball Winners Day 4 Everglades
Trevor Palmer, Gai Palmer, Brian Sawyer and Allen Davies
Irene Hyland, Michael Hyland, Howie Counsell and Jan Counsell
Jeffrey Andrew, Trish Howard, Lesley Wells and Ross Wells
Anthony Borg, Anthony Micallef, Alan Anderson and Graham Kolln
Roz Fuller, Bruce Fitzpatrick, Wendy Thompson and David Shearer
Max Linigen, Maurice Davies and David Sweeney